2022 ITA Competitions Preliminary Round Results


Congratulations to all the winners and finalists named in the preliminary rounds of the 2022 ITA Solo and Ensemble Competitions. The Emory Remington and Kai Winding concerts as well as the live final rounds of competition will be held at the International Trombone Festival at the University of Central Arkansas, July 13-16, 2022. See you there!

Donald Yaxley Bass Trombone Competition (ages 25 and under)

Finalists (in alphabetical order):
Chance Gompert
Indiana University; Denson Paul Pollard, teacher

Diogo Silva
Escola Superior de Música e Artes do Espetáculo (Portugal); David Silva, teacher

Peter Sullivan
Columbus State University; Bradley Palmer, teacher

First alternate:
Eric Prodger
New England Conservatory; James Markey, teacher

Second alternate:
Ki Yoon Park
New England Conservatory; James Markey, teacher

Honorable Mention:
Pelle van Esch
Prins Claus Conservatorium (Hanze Hogeschool); Ben van Dijk and Dick Bolt, teachers

Judges:
Brandt Attema, Netherlands Radio Philharmonic Orchestra
Alan Carr, George Mason University
Jeremy Marks, University of North Carolina at Charlotte
Christian Jones, Opera North/Royal Northern College of Music
Dan Satterwhite, Lynn University

Edward Kleinhammer Orchestral Bass Trombone Competition (ages 25 and under)

Finalists (in alphabetical order):
Ivan Cheung
The Hong Kong Academy for Performing Arts; Zachary Bond, teacher

Alexander Mullins
Northwestern University; Michael Mulcahy, Christopher Davis, Randy Hawes, and Douglas Wright, teachers

Conor Wilson
Baylor University; Brent Phillips, teacher

First alternate:
Yu-Tien Chou
Carnegie Mellon University; Jeff Dee, teacher

Second alternate:
Ross Sanchez
Texas State University; Martin McCain, teacher

Honorable Mention:
Changwon Park
New England Conservatory; James Markey, teacher

Judges:
Dennis Bubert, Fort Worth Symphony Orchestra/University of Texas at Arlington
Josh Cirtina, Royal Philharmonic Orchestra
Douglas Yeo, Boston Symphony Orchestra (retired)/Wheaton College

Lewis Van Haney Philharmonic Prize (Orchestral Tenor Trombone, ages 25 and under)

Finalists (in alphabetical order):
Tim Ouwejan
Conservatory of Amsterdam; Jörgen van Rijen, Remko de Jager and Pierre Volders, teachers

Jihong Son
Rice University; Allen Barnhill and Ohtae Kwon, teachers

Ian Warshaw
Western Michigan University; Steve Wolfinbarger, teacher

First Alternate:
João Mendes Canelas
No School Affiliation

Second Alternate:
Ilay Grisaru
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover; Jonas Bylund, teacher

Honorable Mention:
Wilco Kamminga
Conservatory of Amsterdam; Jörgen van Rijen, Remko de Jager and Pierre Volders, teachers

Judges:
Mark Davidson, Utah Symphony
James Justin Kent, Swedish Radio Symphony Orchestra
Mark Templeton, London Philharmonic Orchestra

ITA Quartet Competition

Finalists (in alphabetical order):
A2 Trombone Quartet (Yuki Mori, Cooper Cromwell, Shonn Olegario, and Avery Wolf)
University of Michigan; David Jackson, teacher

Diminishing Returns Trombone Quartet (Daniel Nakazono, Nick Mihalich, Will Fowler, and Caleb Christiansen)
Northwestern University; Christopher Davis, teacher

Sauce Rocket and the Splatter Tones (Kyle Orlando, Kristofer Leslie, Jackson Howard, and Luke Roussy)
Glenn Gould School of the Royal Conservatory of Music, Canada; Gordon Wolfe, teacher

First alternate:
Los Trombones Azules (Cayden Rolfe, Carlos Garcia, Christian Cantu, and Luis Cadena)
Texas A&M University-Kingsville; Oscar Diaz, teacher

Second alternate:
Four Paper Clips (Jaehan Kim, Lukas Helsel, Noah Nichilo, and Changwon Park)
New England Conservatory; James Markey, teacher

Honorable Mention:
The Westwood Quartet (Hiram Rodriguez, Gwang Kim, Nathan Culcasi, and Riley McGinn)
University of California, Los Angeles; James Miller, teacher

Judges:
Sebastiaan Kemner, Royal Conservatory of the Hague/New Trombone Collective
Brent Phillips, Baylor University
Zsolt Szabo, Western Carolina University/American Trombone Quartet

Robert Marsteller Tenor Trombone Competition (ages 22 and under)

Finalists (in alphabetical order):

Lukas Helsel
New England Conservatory; Norman Bolter and James Markey, teachers

Niels Jacobs
Hochschule der Künste Bern; Ian Bousfield, teacher

Askil Okkenhaug
Norwegian Academy of Music; Jonas Bylund and Sverre Riise, teachers

First Alternate:
Lukas Hellman
Hochschule für Musik Theater und Medien Hannover; Jonas Bylund, teacher

Second Alternate:
Tomás Ferreira
Conservatorium van Amesterdam; Remko de Jager, Pierre Volders, Jorgen van Rijen, teachers

Honorable Mention:
Ilay Grisaru
Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover; Jonas Bylund, teacher

Judges:
Christopher Houlding, Folkwang Hochschule, Essen, Germany
Jacques Mauger, international soloist
Chris Van Hof, Ball State University

JJ Johnson Jazz Trombone Competition (ages 25 and under)

Finalists (in alphabetical order):

Jackson Churchill
University of North Texas; Nick Finzer, teacher

Sam Keedy
University of Miami, Frost School of Music; Dante Luciani, teacher

Armando Vergara
Manhattan School of Music; Steve Turre, teacher

First Alternate:
Balthazar Bodin
Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris; Riccardo Del Fra, teacher

Second Alternate:
Spencer Merk
No school affiliation

Honorable Mention:
Daniel Parrish
University of Central Florida; Luis Fred, teacher

Judges:
Sara Jacovino (New York City)
Javier Nero, U.S. Army Blues
Ben Patterson, U.S. Airmen of Note (retired)

Gilberto Gagliardi Tenor Trombone Competition (ages 18 and under)

Finalists (in alphabetical order):
Yoran Ambroes
Conservatorium van Amsterdam; Pierre Volders, Remko de Jager, and Jörgen van Rijen, teachers

Gonçalo Nova
Hochschule für Musik Freiburg – Germany; Fabrice Millischer, teacher

Andrew Zaharis
The Juilliard School; Joseph Alessi, teacher

First alternate:
Diogo Cunha
Lucerne University of Applied Sciences and Arts – Musik; Martin Schippers, teacher

Second alternate:
Han Yun Liang
Yong Siew Toh Conservatory of Music; Sam Armstrong and Marques Young, teachers

Honorable Mention:
Shao Wei Huang
Hsin Hsing Senior High School; Chen Yu-Huey, teacher

Judges:
Megan Boutin, Murray State University
Joseph Brown, Appalachian State University
Juan Pardo Gil, Armenian National Philharmonic Orchestra

George Roberts Bass Trombone Competition (ages 20 and under)

Finalists (in alphabetical order):

Wojciech Gilka
The Karol Lipiński Academy of Music in Wrocław; Tomasz Hajda, teacher

Christopher Tam
University of Michigan; David Jackson, teacher

Conor Wilson
Baylor University; Brent Phillips, teacher

First alternate:
Jason Matthew Sato
New England Conservatory; James Markey, teacher

Second alternate:
Zachary Alling
University of Texas at Austin; Nathaniel Brickens, teacher

Honorable Mention:
Liam Barron
Vanderbilt University; Jeremy Wilson, teacher

Judges:
Nozomi Kasano Flatt, Japan Century Orchestra
Ben van Dijk, Royal Conservatoir of The Hague/Codarts Conservatory
Russ Zokaites, Morehead State University

Carl Fontana Jazz Trombone Competition (ages 22 and under)

Finalists (in alphabetical order):

Balthazar Bodin
Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris; Riccardo Del Fra, teacher

Hugo Caldeira
Manhattan School of Music; Ryan Keberle, teacher

Eli Howell
Michigan State University; Michael Dease, teacher

First Alternate:
Haik Demirchian
Eastman School of Music; Mark Kellogg, teacher

Second Alternate:
Sam Keedy
University of Miami, Frost School of Music; Dante Luciani, teacher

Honorable Mention:
Nicholas Adema
Conservatorium van Amsterdam; Ilja Reijngoud and Bert Boeren, teachers

Judges:
Thomas Hultén, Houston Grand Opera/Houston Ballet/Houston Jazz Orchestra
Altin Sencalar, University of Mary Hardin Baylor
Harry Watters, Jupiter Artist

Larry Wiehe Tenor Trombone Competition (ages 23 and under)

Finalists (in alphabetical order):

Diogo Cunha
Lucerne University of Applied Sciences and Arts – Musik; Martin Schippers, teacher

Jaehan Kim
New England Conservatory; Toby Oft, Ohtae Kwon, Jeonsik Yoo, Heesuk Jung, and Hyungsoo Kim, teachers

Tim Ouwejan
Conservatory of Amsterdam; Jörgen van Rijen, Pierre Volders and Remko de Jager, teachers

First alternate:
Juhyeon Seo
Sunhwa Arts High School; Daehwan Jung, teacher

Second alternate:
Gonçalo Nova
Hochschule für Musik Freiburg – Germany; Fabrice Millischer, teacher

Honorable Mention:
Gracie Potter
The Colburn Conservatory of Music; David Rejano Cantero, teacher

Judges:
Brett Baker, Black Dyke Band
JoDee Davis, University of Missouri-Kansas City Conservatory
Christine Purdue Jones, United States Air Force Band

ITA Alto Trombone Competition (Ages 25 and under)

Finalists (in alphabetical order):

Askil Okkenhaug
Norwegian Academy of Music; Jonas Bylund and Sverre Riise, teachers

Theodore Van Winkle
University of North Texas; Natalie Mannix, teacher

Hanae Yoshida
Tianjin Juilliard School; Lee Allen, teacher

First alternate:
Connor Rowe
The Juilliard School; Joseph Alessi, teacher

Second alternate:
Miguel Cedeño
Universidad Nacional de Cuyo; Juan Romero, teacher

Honorable Mention:
Victor Enander
Norwegian Academy of Music; Jonas Bylund and Sverre Riise, teachers

Judges:
Håkan Björkman, Swedish Radio Symphony Orchestra
György Gyivicsán, Liszt Ferenc Academy of Music
Bruce Tychinski, University of Delaware

Frank Smith Tenor Trombone Competition (ages 25 and under)

Finalists (in alphabetical order):
Jaehan Kim
New England Conservatory; Toby Oft, Ohtae Kwon, Jeonsik Yoo, Heesuk Jung, and Hyungsoo Kim, teachers

Tim Ouwejan
Conservatory of Amsterdam; Jörgen van Rijen, Pierre Volders and Remko de Jager, teachers

Connor Rowe
The Juilliard School; Joseph Alessi, teacher

First alternate:
Askil Okkenhaug
Norwegian Academy of Music; Jonas Bylund and Sverre Riise, teachers

Second alternate:
Hiram Rodriguez
University of California, Los Angeles; James Miller, teacher

Honorable Mention:
Wilco Kamminga
Conservatory of Amsterdam; Jörgen van Rijen, Remko de Jager and Pierre Volders, teachers

Judges:
Timothy Higgins, San Francisco Symphony
Bradley Kerns, University of Kentucky
Jeremy Wilson, Vanderbilt University

Emory Remington Trombone Choir Competition

Winner:
HSLU Lucerne Trombone Class
Martin Schippers, teacher; Simone Maffioletti and Vicente Climent Calatayud, assistants

First Runner-up:
Korean Trombone Choir
Jongse Park, director

Second Runner-up:
New England Conservatory Trombone Choir
James Markey, director

Honorable Mention:
Baylor Trombone Choir
Brent Phillips, director

Judges:
Joshua Bynum, University of Georgia
Oscar Diaz, Texas A&M University-Kingsville
David Jackson, University of Michigan

Kai Winding Jazz Trombone Ensemble Competition

Winner:
Oklahoma State University Jazz Trombones
Paul Compton, teacher

Judges:
Tom Brantley, University of South Florida
Nick Finzer, University of North Texas
Joseph Jefferson, Southeast Missouri State University